Opublikowano

​Zalety systemu do nawadniania ogrodu

nawadnianie ogrodów

Nawadnianie ogrodów: Zastanawiając się nad zamontowaniem systemu do nawadniania, z pewnością każdy inwestor liczy koszty i zastanawia się, jakie są zalety posiadania systemu do nawadniania ogrodu. Jednym słowem, liczy opłacalność inwestycji. I dobrze, bo jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie zalety, jakie płyną z tego rozwiązania, na pewno się na nie zdecydujemy.

Marząc o dużym, bujnym i zachwycającym ogrodzie, musimy liczyć się z godzinami spędzonymi na podlewaniu i badaniu, które rośliny nasze podlewanie lubią, które go nie tolerują. Każdy rodzaj roślinności potrzebuje bowiem innego podejścia — innej intensywności i częstotliwości nawadniania. Czy nie lepiej byłoby leżeć na leżaku i patrzeć jak nasz ogród pięknieje w oczach sam? Tak, jest to możliwe. Ale nasze błogie lenistwo, to nie jedyna zaleta płynąca z posiadania systemu do nawadniania.

Zalety posiadania systemu do nawadniania ogrodu:

  • oszczędność wody na poziomie 50%, w porównaniu do tradycyjnego podlewania
  • oszczędność naszego czasu i ciężkiej pracy
  • działanie systemu jest niezależnie od człowieka. Automatyczny system nawadniania podleje nasze rośliny, podczas gdy my możemy spokojnie wypoczywać na wakacjach
  • inteligentne podlewanie — system ma zamontowane czujniki, które dobierają ilość i intensywność podlewania do warunków atmosferycznych. Gdy występują opady deszczu, system zaprzestaje podlewania. Gdy panuje chłodna i wilgotna aura, system dozuje odpowiednią ilość wody.
  • dzięki regularnemu podlewaniu, o jakie dba system, rośliny rzadziej chorują i są w lepszej kondycji
  • ogród wygląda estetycznie, ponieważ system znajduje się pod powierzchnią gleby. Zraszacze wysuwają się tylko wtedy, gdy system podlewa glebę, a linie kroplujące można schować pod żwirem lub korą
  • podczas zakładania trawnika, umożliwia szybszy wzrost nasion. Im wyższa wilgotność, tym szybsze kiełkowanie i ukorzenienie się siewek

Dlaczego warto zainwestować w system do nawadniania ogrodu?

Patrząc na zalety posiadania systemu do nawadniania ogrodu, pytanie, dlaczego warto w system zainwestować, wydaje się pytaniem retorycznym. Klimat naszego kraju zmienia się obecnie z roku na rok. Zanikająca zima, okresy suszy i intensywnych opadów. To wszystko powoduje, że rośliny w ogrodzie wymagają jeszcze większego nakładu prac, by były zdrowe, zielone i zachwycały wyglądem. System automatycznego nawadniania ogrodu wykonuje całą pracę za człowieka.

nawadnianie ogrodów
fot.pixabay.com | cc0 – nawadnianie ogrodów zapewni nam piękną i bujną roślinność.

 

Dzięki pełnej automatyczności oraz wbudowanym czujnikom nawadnianie ogrodów nie tylko podlewa ogród podczas naszej dłuższej nieobecności, ale również dobiera częstotliwość i dozuje ilość wody do panujących warunków atmosferycznych. Gdy pada intensywny deszcz, system wyłącza się, gdy panuje susza, system nawadnia ogród, bez przelewania, dobierając odpowiednią ilość wody. My możemy więc cieszyć się zielonym ogrodem, bez godzin spędzonych na podlewaniu. Co więcej, oszczędzamy ogromną ilość wody, bo nawet 50% w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem. A możemy oszczędzić jeszcze więcej, jeżeli zdecydujemy się na system zbierania wody deszczowej, którą wprost uwielbiają rośliny. Jest miękka i pozbawiona wszelkich szkodliwych substancji.

zobacz również:

 

Nawadnianie ogrodów – Kiedy zdecydować się na montaż systemu?

Automatyczny system do nawadniania ogrodu to rozwiązanie idealne dla osób, które dopiero planują aranżacje terenu wokół domu. Gdy zakończymy budowę domu, a teren dookoła będzie wciąż rozkopany, musimy liczyć się z tym, że nasza nowa elewacja będzie narażona na stały kontakt z brudem i kurzem, a dodatkowo wszystko będzie nam się nanosić do środka. Właśnie w takiej sytuacji przychodzi moment na montaż automatycznego systemu nawadniania.

Zanim zdecydujemy się na trawnik i wykonanie ogrodu, należy zastanowić się nad odpowiednim dla naszych potrzeb systemem nawadniania ogrodu. Gdy system będzie gotowy, kładziemy lub sadzimy trawnik i inne rośliny, by później już tylko podziwiać nasz piękny, zielony ogród. Jeżeli natomiast z jakichś przyczyn nie zdecydowaliśmy się na montaż systemu podczas budowy domu, musimy liczyć się ze zniszczeniem terenu zielonego wokół domu i rozkopaniem go. Jest to konieczne i właśnie dlatego lepiej pomyśleć o tym zawczasu.

Biorąc jednak pod uwagę zalety posiadania systemu do nawadniania ogrodu, da się przeżyć te kilka dni kopania w ogrodzie, by potem czerpać już tylko korzyści i błogo leniuchować.

tematy: nawadnianie ogrodów, złączki pe