Opublikowano

Charakterystyka elementów systemu nawadniającego

Poszczególne elementy systemu nawadniającego i ich charakterystyka jest szczególnie ważna, jeżeli planujemy inwestycje, jaką jest automatyczny system nawadniania naszego ogrodu. Żeby system mógł działać i spełniać należycie swoją funkcję, wymagany jest prawidłowy montaż poszczególnych części oraz rozkład elementów w taki sposób, żeby zamiast sobie przeszkadzać – dostarczały optymalną dawkę wody dostosowaną do potrzeb roślinności. Automatyczny system nawadniania ogrodu to komfort, wygoda i oszczędności – poznajmy charakterystykę poszczególnych elementów systemu nawadniającego.

Rury nawodnieniowe

Rury nawodnieniowe, wykonane z polietynelu to narzędzia, służące do rozprowadzania wody po całej instalacji. W zależności od wybranej przez nas średnicy rury, stosowane są materiały o różnej gęstości. Dzięki temu rury mogą posiadać odpowiednią elastyczność. Ciśnienie robocze rur nawodnieniowych nie przekracza przeważnie 4 – 6 atmosfer, w związku z niezbyt wysokim ciśnieniem roboczym źródła wody. Charakterystyka rur nawodnieniowych:

  • Lekkie, ponieważ mają niski ciężar właściwy
  • Elastyczne i niełamliwe-nie pękają nawet w niskich temperaturach
  • Nie ulegają korozji mechanicznej ani chemicznej
  • Obojętne dla środowiska naturalnego
  • Wytrzymałe na rozciąganie
  • Mały opór przepływu
  • Doskonale znoszą długotrwałe naprężenia
  • Żywotność wynosi około 50 lat
  • Odporność na działanie promieniowania UV
  • Nie zmieniają właściwości mediów

Kształtki i złączki do rur

Kształtki do rur PE możemy podzielić właściwie na kilka rodzajów, w zależności od sposobu montażu, trwałości i materiału, z jakiego są wykonane.

Złączki wciskane – są stosowane w miejscach, gdzie ciśnienie nie jest zbyt wysokie, a także tam, gdzie nie będą narażone na działanie światła słonecznego.

Złączki PE – zapewniają największą możliwą elastyczność. Ich nakrętki dociskowe są wyposażone w specjalny ząbkowany oring, który sprawia, że nie ma potrzeby dodatkowego uszczelniania taśmą teflonową. Do połączeń elementów gwintowanych, wykorzystuje się kształtki podłączeniowe z gwintem zewnętrznym.

Kształtki QJ – to bardziej niezawodna opcja złączek wciskanych. Specjalnie zaprojektowana dokrętka kontrolująca stabilizuje połączenia, eliminując ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Złączki ocynkowane – metalowe, gwintowane kształtki do rur nawodnieniowych, posiadające szczególną trwałość.

Złączki PE kupisz w naszym sklepie internetowym a atrakcyjnej cenie!

Filtry

Filtry w systemie nawodnieniowym pełnią bardzo ważną funkcję. Niestety woda często posiada różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak muł, piasek, czy osady. Jeżeli decydujemy się na emitery o małej średnicy, system filtracji jest konieczny, by nie doszło do zapchania instalacji. Dotyczy to na przykład mikrozraszaczy, linii kroplujących, czy kroplowników, które wymagają zainstalowania fitra siatkowego, piaskowego lub dyskowego.

Jeżeli na co dzień korzystamy z własnego źródła wody, na przykład ze studni głębinowej, koniecznie jeszcze przed zainstalowaniem systemu nawadniania, należy przeprowadzić analizę wody w celu sprawdzenia, czy nie zawiera manganu, związków wapnia oraz żelaza. W sytuacji, gdy ich poziom znacznie przekracza normy, należy poza filtracją mechaniczną stosować odmangamiacze. Jeśli natomiast woda pobierana jest ze zbiornika otwartego, takiego jak staw, system nawadniania należy wzbogacić o filtr żwirowy, który oczyści wodę z wszelkich cząstek organicznych.

nawadnianie ogrodów

Sterowanie nawadnianiem

Jeżeli chcemy całkowicie zautomatyzować system nawadniania, należy zdecydować się na odpowiednie sterowniki, elektrozawory oraz czujniki pogodowe. Użycie tych wszystkich elementów sprawia, że system staje się intuicyjny w ustawieniu i w pełni samodzielny w działaniu.

Zacznijmy od zaworów. Te elementy systemów nawadniania dzielą się na zawory ręczne oraz automatyczne elektryczne. W przypadku tych pierwszych należy pamiętać o ich ręcznej obsłudze o wymaganej częstotliwości. Zawory elektromagnetyczne dzielimy z kolei ze względu na rodzaj cewki. Każdy z zaworów elektromagnetycznych posiada dodatkowo funkcję obsługi ręcznej. Większość modeli zaworów posiada wbudowany regulator przepływu, a także zawór spustowy. Wielkość zaworów należy dostosować do wymagań instalacji i rozmiaru wykorzystanych rur nawodnieniowych.

Jeżeli chodzi o same sterowniki, to są to urządzenia, decydujące o czasie, częstotliwości i intensywności nawadniania. Współpracują ze wspomnianymi wcześniej elektrozaworami i umożliwiają w pełni automatyczne działanie instalacji. W zależności od możliwości podłączenia wybieramy sterownik bateryjny lub zasilany przez prąd.

Wśród sterowników bateryjnych możemy wyróżnić programatory, które można zawiesić na elewacji, tak zwane elewacyjne, które są wodoszczelne. Są również sterowniki bateryjne do umieszczania w skrzynkach kolektorowych oraz nakranowe, które zawieszamy bezpośrednio u ujścia wody. Sterowniki 230 V możemy podzielić na modułowe i te o stałej licznie sekcji. Z czego sterowniki modułowe dają możliwość rozbudowania systemu nawet do kilkudziesięciu sekcji. Sterowniki do systemów nawadniania mogą służyć do montażu zewnętrznego i wewnętrznego — te montowane na zewnątrz są wodoszczelne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dla wymagających klientów istnieją również modele sterowników Wifi, którymi można sterować z telefonu. Ten rodzaj sterowników podąża za trendem smart home, korzystając rzetelnie z danych ze stacji pogodowych oraz dopasowując zaawansowane funkcje i dawki opadowe.

Czujniki pogodowe, zwane czujnikami nawadniania

Czujniki nawadniania — to one dostarczają do sterowników wnikliwe dane, decydujące o sposobie nawadniania.

Detektory deszczu – zbudowane są ze specjalnego, hygroskopijnego dysku na wysięgniku i zbiornika na opady atmosferyczne. Dyski mają czas wysychania zbliżony do tego, jaki posiada murawa, dlatego system odczytując ilość i intensywność opadów, w odpowiednim momencie wyłącza nawadnianie.

Czujniki wilgotności gleby – są wyposażone w specjalistyczną sonde do zakopania w ziemi. Czujniki te zbierają dane o wilgotności podłoża i kontrolują wchłanianie wody przez glebę. Nie pozwalają na nawadnianie w momencie, gdy gleba jest jeszcze wilgotna.

Czujniki przepływu – odpowiadają za kontrolowanie prędkości wody w rurociągu.

Stacje pogodowe – to czujniki, które zbierają konkretne dane na temat warunków atmosferycznych, które panują na danym obszarze.

Odbiorniki nawadniania

Odbiorniki nawadniania znajdują się na samym końcu łańcucha wszystkich elementów systemu nawadniania. Odpowiadają za ostateczne dostarczenie wody do gleby w określony sposób. Mogą to być:

  • Zraszacze – zraszacze obrotowe i statyczne
  • Dysze
  • Mikrozraszacze
  • Nawadnianie kropelkowe – taśmy kroplujące, linie kroplujące, kroplowniki indywidualne