Opublikowano

Emitery kroplujące

Emitery kroplujące odpowiadają za podawanie odpowiedniej dawki wody bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Służą do precyzyjnego nawadniania uprawy gruntowych lub w donicach. Są stosowane zarówno w przydomowych ogórdkach, jak i w szklarniach, czy tunelach.

Można wyróżnić kroplowniki posiadające kompensację ciśnienia, która pozwala na długim odcinku zachować ten sam wydatek wody, emitery z turbulentnym przepływem i antykapaczem, zamykającym przepływ wody przy spadku ciśnienia. Montaż kroplownika polega na wciśnięciu go w odpowiednie miejsce na głównej rurze, zasilającej nawadnianie uprawy. To sprawia, że kroplowniki wciskane są dużo dokładniejsze niż linia kroplująca, ponieważ nawadniają bezpośrednio korzenie.

Emitery kroplujące — nawadnianie roślin w donicach

Kroplowniki idealnie sprawdzają się podczas nawadniania roślin w donicach. Przewód, czyli tak zwaną rurę PE należy rozprowadzić w, jak najmniej widocznych miejscach, blisko donicy. Następnie w jej bezpośrednim sąsiedztwie wbić odpowiednie kroplowniki, które muszą być wyposażone w odpowiednią ilość wężyków. Litraż kroplownika oraz ilość wężyków dobiera się do potrzeb wodnych roślin, oraz wielkości donicy.

Kroplowniki sprawdzają się nie tylko w donicach. Nadają się do nawadniania w systemach kroplowych roślin o nieregularnym rozstawie. Szczególnie w uprawach szklarniowych, najważniejsza jest precyzja, by woda docierała wprost do korzenia, dlatego tutaj świetnie sprawdzą się emitery wciskane. Podobnie jak w donicach. Istnieje również możliwość wbicia dodatkowego emitera, by zasilić roślinę, której nawadnianie do tej pory nie obejmowało. Wystarczy dostosować litraż kroplownika do wydatku linii kroplującej.