Opublikowano

Jak zaprojektować ogród?

Z myślą o pięknej, przyjemnej dla odpoczynku przestrzeni warto zastanowić się, jak zaprojektować ogród, by popełnić przy tym jak najmniejszą ilość błędów. Jednym z kluczowych punktów i drogą do sukcesu będzie informacja na temat tego, jaki styl ogrodu jest nam najbardziej bliski i w którym czujemy się najlepiej. Czy będzie to ogród skalny, ogród japoński, wiejski, nowoczesny, rustykalny itd. Oczywiście w sposób przemyślany możemy te style ze sobą łączyć, warto jednak posiadać pewną bazę informacji na temat każdego z nich. Należy zatem zaczerpnąć inspiracji a najlepiej zrobić to za pomocą wykonanych już ogrodów. Mając już pewną wizję oraz pojęcie na temat stylu ogrodu możesz śmiało przejść do kolejnego kroku.

Ogród dzielimy na część reprezentacyjną oraz użytkowo-wypoczynkową. Pamiętaj, że to właśnie część reprezentacyjna, będzie najbardziej widoczna i to ona najwięcej zdradzi o użytkownikach terenu. Na część reprezentacyjną składa się bryła budynku jako dominanta oraz akcenty w postaci roślinności oraz małej architektury. Warto zadbać o spójność kompozycyjną poszczególnych elementów mając na uwadze ich konkretne wymagania, chociażby dostosowanie roślinności do panujących warunków:

  • glebowych
  • wystawy względem kierunków świata
  • stopnia nasłonecznienia
  • ekspozycji na wiatr

Jednym z ciekawych rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę jest wprowadzenie do tej części rzeźby ogrodowej statycznej bądź dynamicznej, współgrającej z otoczeniem za pomocą materiału i gabarytu. Zbiornik wodny to kolejne ciekawe rozwiązanie zachęcające do kontemplacji nad tą częścią ogrodu. Woda symbolizuje harmonię i spokój. Choć te odczucia znajdziemy w wielu innych elementach wyposażenia ogrodu.

Część użytkowo-wypoczynkowa to przestrzeń, która powinna być zaprojektowana z myślą o potrzebach wszystkich użytkowników. Możemy zadbać o miejsce dla zabawy z myślą o najmłodszych domownikach, miejscu dla zabaw z psem, o warzywniaku, skrawku przestrzeni do czytania, grillowania, obiekcie gospodarczym, altanie, basenie, przestrzeni do spędzania wolnego czasu. Roślinność osłaniająca świetnie sprawdzi się jako wydzielenie poszczególnych stref.
Na tym etapie, powoli kreujemy pewną wizję. Znamy styl ogrodu oraz wiemy, jak wygląda podział naszego ogrodu względem poszczególnych stref. Dzięki tym informacjom możemy przejść do pierwszych działań projektowych.

I tu pojawia się kluczowe pytanie. Czy podejmujemy się wykonania projektu ogrodu sami, czy jednak to zadanie powierzamy Architektowi – osobie wyspecjalizowanej w tej dziedzinie, z doświadczeniem. Podjęcie przez nas ryzyka często może wiązać się z błędami, jakie popełnimy już na starcie. W konsekwencji może to doprowadzić do stworzenia chaosu przestrzennego oraz zdemotywowania nas do dalszych działań. Niemniej jednak nie ma nic przyjemniejszego jak satysfakcja z wykonania ogrodu samemu, oraz poczucie, że to my zapoczątkowaliśmy rozwój własnej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że Architekt zadba o każdy szczegół i z każdego najmniejszego skrawka stworzy coś co zwróci naszą szczególną uwagę. Jeśli jednak sam decydujesz się na zaprojektowanie Twojego ogrodu, zwróć uwagę na poszczególne aspekty. Jak zaprojektować ogród?

systemy nawadniające - nawadnianie ogrodów

Inwentaryzacja terenu

Tutaj kluczowe będą informacje na temat stanu istniejącego działki. Budynki (mieszkalny, gospodarczy), roślinność, mała architektura (ławki, stoliki, lampy), sąsiedztwo, widoki, infrastruktura (instalacja elektryczna, gazowa, wodociągowa, kanalizacyjna), spadki terenu, kierunki świata. Zwróć uwagę na stan, w jakim znajdują się poszczególne elementy, co wymaga odnowy a co wyeliminowania. Czasem warto pozostawić dany element ze względów sentymentalnych bądź jego oryginalności. Nie wszystko wymaga poprawy. Dokładnie zwymiaruj teren i na kartkę papieru nanieś wszystkie niezbędne informacje.

Przeznaczenie terenu

Wróć do punktu, w którym zostały poruszone kwestie związane z podziałem ogrodu na część reprezentacyjną oraz użytkowo-wypoczynkową. W przypadku projektowania od podstaw, na działce, na której znajdują się jedynie budynki zastanów się czego oczekujesz od terenu, jak często jesteś w stanie się w nim zrelaksować, ile jesteś w stanie poświęcić czasu na prace ogrodnicze, czy chcesz odgrodzić się od sąsiadów, czy jednak jesteś otwarty na niezapowiadanych gości. Zastanów się co Cię drażni, jaka kolorystyka jest Ci bliska i w czym odnajdujesz ukojenie. Ogród to też dom.

Dobór gatunkowy

Posiadając bazę na temat stylu ogrodu jaki nas interesuje, jesteśmy w stanie wstępnie zlokalizować rabaty, ich wielkość i przeznaczenie. Ogród, aby mógł się ”zadomowić” potrzebuje do tego co najmniej 2 lat. W odniesieniu do pozostałych elementów występujących w przestrzeni budynków, ogrodzenia, ścieżek istniejących bądź projektowanych, oświetlenia możemy wstępnie wykonać pierwszą koncepcję projektową. Zastanów się czy chcesz, by Twój ogród przyjął formę geometryczną czy swobodną – będzie to miało duży wpływ na odbiór wizualny zaprojektowanego terenu. Oczywiście pamiętaj o tym, jakie rośliny względem wymagań można ze sobą łączyć a jakie lepiej zaprezentują się jako solitery. Do jakich warunków glebowych można dostosować konkretny gatunek rośliny. Warto w szczególnych przypadkach wykonać badanie odczynu pH gleby, dzięki czemu oszczędzimy sobie wielu niepowodzeń.

Zabieg „Jak oszukać wzrok”

Co sprawia, że zaczynamy dogłębniej analizować, selekcjonować, przeliczać? Zabiegów na uzyskanie tego typu efektu jest dużo. W zależności od wielkości działki możemy sobie jednocześnie pozwolić na kilka z nich. Pierwszy, to umiejętne zagranie kolorystyką. I tutaj pojawia się stopniowanie wysokości nasadzeń. Im coś jest bardziej wyraziste wydaje się być większe, im bardzie stłumione, automatycznie jest mniej zauważalne. Jeśli mamy do czynienia z niewielkim placem możemy pewną jego część przeznaczyć na umieszczenie w niej lustra. Oprócz tego, że powiększy nam przestrzeń, odbije inne elementy w najbliższym otoczeniu.

Jak zaprojektować ogród

Projektowanie ogrodów – Wizualizację wykonała mgr inż. arch. kraj. Paulina Jagieło

Oświetlenie. Sztuczne i naturalne, czyli z promieni słonecznych. Warte zastosowania rozwiązanie, kiedy po zmroku wychodzimy na zewnątrz, przemierzając ogród i obserwując jego zmiany, eksponując przy tym najciekawsze jego zalety. Dobór opraw świetlnych, natężenie światła, rodzaj lampy niesamowicie oddziałują na naszą wyobraźnię i komfort psychiczny. Różnorodność nawierzchni. Materiałów do wykorzystania w ogrodzie jest mnóstwo. Gres, płyty betonowe, drewno tarasowe, żwir, trawnik. Każdy z materiałów wywołuje inne emocje, często zauważalne zupełnie inaczej w ciągu dnia a inaczej po zmierzchu. Struktura i ubarwienie potrafią naprawdę wiele zmienić i dać do myślenia.

Jak zaprojektować ogród? Mniej znaczy więcej

Świetnie, że tak wiele rozwiązań wzbudza w Tobie wiele emocji, z którymi się utożsamiasz. Odnajdujesz przypływ energii a zarazem ukojenie. Pamiętaj jednak, aby projektując ogród nie popaść w stan przepychu. Poprzez niewłaściwe wykorzystanie potencjału danego elementu możesz doprowadzić do nienaturalności i poczucia zaniepokojenia. Zanim coś zrealizujesz, przemyśl to kilka razy. Bogactwo często osiąga się tam, gdzie na pozór łatwe rozwiązanie staje się dominantą w przestrzeni i zachęca do refleksji. A przecież ogród powinien być właśnie takim miejscem, do którego wrócisz zawsze chętnie i na pierwszy rzut oka zauważysz w nim zmiany.

Ogród tematyczny

Muzyka, sztuka, sport, moda, uroda… A co, gdyby zaprojektować ogród związany bezpośrednio z Twoją pasją? Zbiornik wodny w kształcie gitary? Rzeźba ogrodowa przedstawiająca postać trzymająca w górze piłkę, dla miłośników piłki nożnej? Absurdalne?

Przecież ogród tworzysz z myślą o swoich własnych oczekiwaniach. To Ty będziesz w nim obcował, w nim będziesz dorastał, w nim będą tworzyły się najciekawsze pomysły, które znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości. To wcale nie musi być wyeksponowane. Możesz zaprojektować to w taki sposób, aby o danej przestrzeni wiedzieli tylko użytkownicy terenu. Nie bój się eksperymentować, doświadczać. Najwięcej odpowiedzi znajdziesz w przyrodzie. Zaprzyjaźnij się z nią, a każdy wymyślony przez Ciebie zakątek, odwzajemni Ci się masą pozytywnych odczuć i pozytywnych wrażeń.

Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów – Wizualizację wykonała mgr inż. arch. kraj. Paulina Jagieło

Tematy poruszone w artykule Jak zaprojektować ogród?

  1. Inspiracja i styl ogrodu
  2. Podział ogrodu na część reprezentacyjną oraz użytkowo-wypoczynkową
  3. Architekt czy ryzyko
  4. Inwentaryzacja terenu
  5. Przeznaczenie terenu
  6. Dobór gatunkowy
  7. Zabieg „Jak oszukać wzrok”
  8. Mniej znaczy więcej
  9. Ogród tematyczny
  10. Jak zaprojektować ogród
  11. Projektowanie ogrodów

Niezbędne artykuły do nawadniania ogrodów znajdziesz w naszym sklepie internetowym