Opublikowano

Kroplowanie — nawadnianie liniami kroplującymi, taśmami i kroplownikami

Kroplowanie, czyli nawadnianie liniami kroplującymi znajduje zastosowanie podczas podlewania strefy korzeniowej roślin, w stałych i małych dawkach wody. Z czysto estetycznych powodów, ale również w celu redukcji parowania, emitery kroplujące mogą być ukryte pod warstwą ściółki. System nawadniania kroplowego sprawdza się wszędzie tam, gdzie rośliny nie lubią i nie tolerują podlewania od góry, jeżeli mamy ciężki dostęp i brak możliwości innego podlewania oraz w przypadku, gdy mamy substrat glebowy mniejszej miąższości. Linie kroplujące stosowane są zatem na rabatach, kwietnikach, ma klombach, podczas nawadniania żywopłotów, dachów płaskich zielonych, pól i upraw szklarniowych.

Podział kroplowego systemu nawadniania — taśmy kroplujące

System nawadniania kroplowego, dzielimy na trzy podstawowe rodzaje: nawadnianie liniami kroplującymi, taśmami kroplującymi oraz kroplownikami. Wiemy już, gdzie znajduje zastosowanie nawadnianie liniami kroplującymi. Jeżeli chodzi o taśmy, posiadają one emitery wszywane oraz cieńszą ściankę od linii kroplującej. Emitery są mniej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia i zapychanie, ponieważ wyposażone są w kroplowik wtopiony już podczas procesu produkcji. Taśmy świetnie sprawdzają się podczas nawadniania upraw sezonowych, gdy trwałość materiału jest mniej istotna niż jego cena. Żywotność taśm kroplujących ocenia się bowiem na 2 do 5 lat, w zależności od czynników, takich jak warunki atmosferyczne, czy stopień nasłonecznienia i działanie szkodników.

kroplowanie - systemy nawadniające - nawadnianie ogrodów

Podział kroplowego systemu nawadniania — kroplowniki

System nawadniania kroplownikami znajduje zastosowanie podczas nawadniania roślinności o nieregularnym rozstawieniu na rabatach, nawadniania roślin w tunelach foliowych oraz szklarniach, a także systemów nawadniania donic. W rurze polietylenowej wykonujemy otwór o średnicy nie większej niż 3 mm i wkłuwamy w nią kroplownik. Do kroplownika, w zależności od naszych potrzeb mocujemy pojedynczy wężyk, dwójnik lub czwórnik bądź po prostu pozostawiamy emiter bez elastycznego przewodu. Wężyki, które zakończone są kroplospływami, można umieścić w strefie korzeniowej roślin. Nawadnianie będzie wtedy najbardziej efektywne i precyzyjne.

Jeżeli nasze rośliny mają jednak większe zapotrzebowanie wodne niż 8 l/h, możemy zastosować do nawadniania jednej rośliny większej ilości kroplowników.

Kompensacja ciśnienia w nawadnianiu kroplującym

Bardzo istotnym aspektem w nawadnianiu kroplującym jest kompensacja ciśnienia. Zapewnia równomierną emisję wody z emiterów, znajdujących się w dalszej odległości od źródła wody. Kompensację ciśnienia posiadają niektóre kroplowniki oraz linie kroplujące, mające określony wydatek wody. Wynika to ze specjalnej budowy emiterów, przepuszczających wodę pod stałym ciśnieniem.

Nawadnianie podziemne

Tam, gdzie nawadnianie zraszaczami nie jest możliwe, ratunkiem mogą okazać się linie kroplujące, które umożliwiają nawadnianie podziemne. Specjalistyczne modele, mające dostosowaną budowę są polecane do nawadniania wąskich trawników, pasów zieleni przy jezdni oraz dachów zielonych.

Jakie wymagania stawia przed użytkownikiem kroplowanie?

W przypadku nawadniania kroplowego niezwykle ważna jest odpowiednia filtracja wody. Ogromne znaczenie ma to, żeby wyłapać wszystkie zanieczyszczenia, a także związki żelaza, wapnia, czy manganu, ponieważ znacznie skracają żywotność kroplowników oraz powodują ich zapychanie. Bardzo duże znaczenie ma również odpowiednie ciśnienie – jeżeli będzie za wysokie, należy zastosować reduktor ciśnienia.

Tematy:

  • Kroplowanie, linie kroplujące, nawadnianie ogrodów