Opublikowano

Obrzeża trawnikowe eko-bord

Obrzeża trawnikowe Eko-bord, to doskonała alternatywa dla betonowych obrzeży lub kostki brukowej. Zamiennik, będący niczym innym jak czarną listwą o długości 1m – wykonaną z surowców wtórnych. Służąca do wydzielania trawników, rabat, oraz ścieżek w ogrodach. Dzięki temu, w prosty sposób, przy użyciu podstawowych narzędzi (młotek, sznurek, szpadel), oraz dedykowanych do obrzeży trawnikowych eko-bord plastikowych gwoździ możemy wykonać rozmaitych kształtów punkty w ogrodzie. Ekobord jest materiałem mało widocznym. Pełni funkcję nie tylko oddzielającą, estetyczną, ale i stabilizującą. Obrzeże trawnikowe zapobiega przesypywaniu się kory lub kamienia z rabat na trawnik oraz mieszanie się różnych frakcji kamieni ozdobnych w ogrodzie.

Dlaczego warto zainwestować w obrzeża trawnikowe Eko-bord? Pomimo, że na rynku mamy mnóstwo zamienników obrzeży, sami pracujemy właśnie na Eko-bordach.  Polecamy je głównie dlatego, że są:

  • lekkie
  • elastyczne
  • nie pękają
  • są proste w montażu
  • odporne na czynniki atmosferyczne (nie ulegają deformacji jak zamienniki z Chin)
  • nie odbarwiają się
  • zostały wyprodukowane w Polsce, z produktów pochodzących z recyklingu

Zobacz EKO-BORDY – obrzeża trawnikowe w naszym sklepie

ekobord mini - obrzeża trawnikowe

Jak wkopać obrzeża trawnikowe?

Montaż obrzeży trawnikowych wykonujemy w ziemi, po uprzednim wytyczeniu brzegów trawnik lub rabat, za pomocą sznurka lub farby w sprayu. Znajdujące się w obrzeżach otwory, służą do przymocowania Eko-bordów do podłoża za pomocą kotw plastikowych (duże otwory) lub metalowych gwoździ (mniejsze otwory). Listwy łączymy ze sobą za pomocą specjalnie wytłoczonych zatrzasków, przy pomocy gumowego młotka. Zasypujemy trawą bądź kruszywem.

Jak ułożyć obrzeża trawnikowe?

Jak ułożyć obrzeża trawnikowe? Jeśli mamy zachowaną linię prostą wystarczą 3 szt. kotew na 1mb obrzeża trawnikowego. Jeśli pragniemy nadać naszemu trawnikowi lub rabatom bardziej nieformalne kształty (łuki, koła), dla lepszej stabilizacji, sugerujemy użycie 4 szt. na 1mb.

Za pomocą obrzeży jesteśmy w stanie wykonać precyzyjne koło, którego gwoździe możemy montować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz listwy, w zależności od tego, co chcemy oddzielić. W celu uformowania koła z obrzeży eko-bord, należy ponacinać elementy łączące na dolnej listwie.

Model obrzeży eko-bord Big z mocnego tworzywa, nadają się na podjazdy dla samochodów osobowych, wymaga jednak stabilnego podłoża tzw. ławy betonowej i stabilnych mocowań, czyli kotw metalowych.

Jakie obrzeża trawnikowe wybrać?

Jakie obrzeża trawnikowe wybrać? Wszystko zależy od planowanego wykorzystania i efektu jaki chcemy docelowo osiągnąć. W przypadku zastosowania obrzeża przy kostce brukowej powinno być ono wkopane na wysokość kostki lub nieco poniżej jej poziomu, natomiast przy części oddzielającej trawnik od rabaty, warto pozostawić obrzeże równo z trawnikiem, tak aby zabezpieczyć rabatę przed ewentualnym skoszeniem.

W naszej ofercie znajdą Państwo różne rodzaje eko-bordu:

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi produktami na stronie. Pod każdym z nich znajdą Państwo dokładne informacji na temat tego, który najlepiej sprawdzi się w terenie w zależności od jego przeznaczenia.

Jak montować i układać eko-bord ?

  1. Do montażu potrzebujemy kompletu narzędzi.
  2. Listwy łączymy przy pomocy złączy.
  3. W celu tworzenia łuków, nacinamy podstawę eko-bordu, za pomocą sekatora, nożyc. Im większy łuk, tym gęstsze nacinanie.
  4. Do podłoża mocujemy za pomocą gwoździ. W przypadku podłoży miękkich (piasek, ziemia, trawnik) stosujemy kotwy plastikowe, do podłoży twardych (tłuczeń, glina, podsypka cementowa) stosujemy gwoździe metalowe.
  5. Całość zasypujemy grysem, korą, ziemią, tak aby listwa stała się jak najmniej widoczna.